KOMİSYON TANITIM

 

İZCİLİK KOMİSYONU

 

Hacılar Zinde Gençlik Spor Kulübümüz 2008 yılında kurulmuştur.  Kulübümüz de ilk tescilini izcilik ve kayak üzerine  almış dolup, sonraki süreçte dağcılık ve bilek güreşi tescillerimiz yapılmıştır.

 

Kulübümüz, kurulduğu andan itibaren başlattığı izcilik faaliyetlerin de  her geçen gün üstüne koyarak devam etmektedir. Bu gün 198 izcimiz, 47 liderimiz, 5 Oymak Başımız vardır.  Kulübümüz her yıl  kendi bünyesinde  düzenlediği  Zinde Nursaçan Kış Kampı, Kıranardı Yaz Kampı ve  Hisarcık Koruluk Kampını yapmaktadır.

 

Her yıl ilimizde düzenlenen  mahalli kamplara katılım sağlamış, Gençlik Spor Bakanlığımızın düzenlediği Erciyes Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü ve Kars Sarıkamış Şehitlerini Anma Kaplarına ile Türkiye  İzcilik  Federasyonumuzun düzenlemiş olduğu Çanakkale Milli Bilinç Kampı, Erzurum Allahuekber Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kamplarına coşkulu bir katılım sağlanmıştır.

 

İzcilik Komisyonu Başkanı

İbrahim ÖZDOĞAN

 

ÜNİVERSİTE GENÇLİK KOMİSYONU

 

Komisyonumuz 2013 yılının Eylül  ayında kurulmuştur.Komisyonumuzun amacı: Kulübümüzün misyon ve vizyonları doğrultusunda gençlerimizin gelişmelerine manen ve madden katkı sağlamayı amaç edinmiştir.

 

Komisyonumuzun yıl içerisinde düzenlemiş olduğu faaliyetlerden bahsedecek olursak: Hacılar ÇAKÜD derneğimizde geleneksel hale gelen PÜT'ü (Perşembe Üniversiteliler Toplantısı) kulübümüz devralmıştır. Bu faaliyetimizi komisyonumuzun belirlemiş olduğu konuda alanında uzman kişilerin konuşması ve söyleşilerle gerçekleştiriyoruz. Yine yıl içerisinde kardeşlerimizle şehirler arası geziler düzenleyerek samimiyet ve dostluğumuzu ilerletiyoruz Eğitim-öğretim dönemi içerisinde üniversite bölümlerini Fen Bilimler ve Sosyal Bilimler olarak gruplandırdığımız  kardeşlerimiz, haftalık olarak meslektaşlarıyla bir araya geliyorlar. Bahsettiğim ana faaliyetlerimiz dışında da birçok etkinliklerde bir araya geliyoruz. Kardeşliğimizin pekiştiği bu faaliyetlerde kazandığımız sağduyu ile de kişisel gelişimimize yön veriyoruz. Bu sayede komisyonumuz vatanımıza ve milletimize faydalı, güzel ahlaklı, duyarlı ve bilinçli bir geçliğin yetişmesine katkı sağlıyor.

 

Geleceğe ışık olacak tüm kardeşlerime teşekkür ederim. Faaliyetlerimizde buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olun.  

Üniversite Gençlik Komisyonu Başkanı

Yakup ÇAM

 

SPOR KOMİSYONU

 

Hacılar Zinde Gençlik Spor Kulübü´müzün kuruluşunda bu yana devam eden çalışmalarımızı Spor komisyonu olarak iki yıl boyunca görev alıyoruz Faaliyetlerimizi kulübümüzün misyon ve vizyonu uygun olarak gençlerimizi en önemli yatırım aracı olarak nitelendiriyoruz. Bütün spor faaliyetlerimizi kısaca çalışmalarımızı ise şu şekilde tanımlıyoruz: 

 

Spor bizim için gençlerimizin fiziksel, bedensel ve psikomotor (devinimsel) becerilerinin gelişmesi gerekte sosyal yönden kazanımlar sağlaması yönüyle hayatımıza artılar katacak zinde kalmamızı sağlayacak önemli bir alandır.

 

Spor faaliyetleri antrenman, beslenme, isteklendirme(motivasyon) ve müsabakalarda performansı gibi öğelerinde;  profesyonel, faydalı, sağlıklı ve zamanı iyi değerlendiren bir kulüp olmayı amaçlıyoruz. Sportif olarak gençlerimizle buluşturduğumuz branşlarımız: Dağcılık, Kayak, Badminton, Bilek Güreşi ve Okçuluktur. Bu branş dallarında yeni binamızın Spor salonunu etkin kullanarak;  gençlerimizin kapalı alan çalışmalarını ve antrenmanlarını daha da artırarak zinde kalmalarını amaçlıyoruz.

 

Gençlerimizin sportif ilgi tutum ve ihtiyaçlarını dikkatte alarak yaptığımız programlarımızı yıl sonunda bir piknik ile bitirirken yeni faaliyetlerimize durmadan devam ediyoruz. Spor komisyonu olarak yeni yılda gerek lisanslı sporcularla, gerekte gönüllü kardeşlerimizle faaliyetlerimize devam edeceğiz.

Spor Komisyonu Başkanı

Eyüp İNCE

 

YARIŞMA KOMİSYONU

 

Server Gençlik ve Spor Kulübü’nün “Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları” çerçevesinde uluslararası gerçekleştirdiği ve 7’sinden 70’ine katılım fırsatı veren “Ödüllü Kitap Okuma Yarışmaları” bu yıl da hızını artırarak devam ediyor.

 

Birincisi hicri 1434, miladi 2013 yılında Ankara Asilder Gençlik ve Spor Kulübü'nün katkısıyla Ömer Nasûhi Bilmen’in Büyük İslâm İlmihali kitabından düzenlenen yarışmamıza Türkiye genelinde 89 bin 870 kişi kayıt yaptırdı.

 

İkincisi hicri 1435, miladi 2014 yılında Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu'nun katkısıyla düzenlenen Kur’an-ı Kerim Meâli konulu yarışmamıza 339'u yurtdışından olmak üzere 174 bin 451 kişi kayıt yaptırdı.

 

Üçüncüsü hicri 1436, miladi 2015 yılında Son Peygamber Platformu'nun katkısıyla “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi” kitabından düzenlenen Son Peygamber'in (sas) Hayatı konulu yarışmamıza 396'sı yurtdışından olmak üzere 265 bin 397 kişi kayıt yaptırdı.

 

Dördüncüsü hicri 1437, miladi 2016 yılında Son Peygamber Platformu'nun katkısıyla "Riyazü’s Salihin’den 1001 Hadis Seçkisi" adlı kitaptan düzenlenen Hadis yarışmamıza 598'i yurtdışından, 9 bin 834'ü cezaevlerinden olmak üzere 369 bin 712 kişi kayıt yaptırdı.

 

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları'nın beşincisi hicri 1438, miladi 2017 yılında Kur'an-ı Kerim Meali konulu yarışmamıza bin 754'ü yurtdışından, 6 bin 969'u cezaevlerinden olmak üzere Türkiye geneli ve 98 ülkeden 595 bin 372 kişi kayıt yaptırdı.

 

Türkiye'nin 81 ili, 853 ilçesi, KKTC, Almanya, Belçika, Kazakistan, İngiltere ve İsveç'teki sınav merkezlerinde, 235 cezaevinde, www.ufkayolculuk.com web sitesi üzerinden ise dünya genelinde başarıyla tamamlanan bu organizasyonumuza 17 bin 246 gönüllü destek verdi.

 

Uluslararası Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları'nın altıncısı hicri 1439, miladi 2018 yılında "Kur'an ve Sünnet Bütünlüğü" konusunda düzenleniyor.

 

Yazılsın her yere, kalplere, gönüllere, dağlara taşlara; SÜNNET OLMADAN ÜMMET OLMAZ

 

Yarışma Komisyonu Başkanı

Hüseyin TEKİN